Heavy Duty 100MM VESA Bracket for Antennas, RFID Reader, WiFi Access Point. | HDMNT-100MM
    Unit price per
HDMNT-100MM
0 in stock. Subject to factory lead time
Lead time:  Ships in 10-12 Weeks
Shipping calculated at checkout.
More InfoDocumentsSpecifications Reviews
  • Heavy Duty Die Cast Aluminum (good for indoor or outdoor)
  • Easy to Assemble - 3 Minutes or Less.
  • Articulates in BOTH the Horizontal & Vertical Plane.
  • Holds any device up to 40 Lbs.
  • Perfect for 100mm VESA Mounting or studs spaced at 63.5-66mm.
  • Use with: Antennas, enclosures, displays, monitors, etc.
  • Mount to a Wall, or a Pole/Mast from 1-3 inch Diameter.
  • Equivalent to Zebra MNT-100100MM-01
More Information
Specifications
SKU HDMNT100MM
Manufacturer Part Number HDMNT-100MM
Manufacturer RFMAX
IP Rating IP67
Height/Length (mm) 100
Thickness/Diameter (mm) 100
Width (mm) 100
Weight (lbs) 1.9
Weight (grams) 860
Material Aluminum
Mount Style Mast or Wall for devices up to 40 lbs.
Includes wall mount, pole mount, 100mm vesa plate